کارشکنی حوثی‌ها مذاکرات صلح ژنو را به تاخیر انداخت

ائتلاف عربی موشک بالستیک حوثی‌ها را سرنگون کرد

شورشیان حوثی که قرار بود برای مذاکرات صلح در ژنو حاضر شوند طبق عادت و روال گذشته با طرح سه شرط و عدم حضور به موقع به دلایل واهی این دور مذاکرات را به تاخیر انداختند. در همین حال، ائتلاف عربی به رهبری سعودی، اعلام کرد که پدافند هوایی آن، یک فروند موشک بالستیک یمن را که از استان عمران به سوی جنوب سعودی شلیک شده بود، رهگیری کرده است.

به گزارش الشرق الاوسط، گفتگوهای صلح قرار بود امروز پنج‌شنبه ۱۵ شهریور در قالب نشستی زیر نظارت سازمان ملل متحد در ژنو برگزار شود، اما عدم حضور حوثی ها این نشست ها به تعویق افتاد.

استفاده از خطوط هواپیمایی عمان برای عزیمت به ژنو، انتقال مجروحان به مسقط و تضمین برای بازگشت مجدد به صنعا، پایتخت یمن که تحت کنترل شبه نظامیان حوثی است سه شرط اصلی شورشیان پیش از شرکت در مذاکرات اعلام شده است.

حمید عاصم یکی از اعضای هیئت نمایندگی شورشیان حوثی ضمن اعلام آمادگی برای شرکت در مذاکرات تاکید کرد سازمان ملل متحد هنوز به وعده هایی که تحقق آن با موافقت فرستاده ویژه این سازمان همراه بود، عمل نکرده است.

این عضو هیئت نمایندگی حوثی ها در ادامه یادآور شد: «ما مجروحانی داریم که باید به عمان انتقال دهیم و تعدادی از مجروحانی که هم اکنون در عمان هستند نیز باید به صنعا بازگردانده شوند، این بخشی از توافق ما فرستاده ویژه سازمان ملل متحد بود. بخشی دیگر از این توافق به ارائه تضمین برای بازگشت مجدد به صنعا پس از اتمام مذاکرات اختصاص داشت.»

نشست ژنو برای یافتن راه حل مناقشه یمن نخستین دور از مذاکرات صلحی است که پس از فرایند ناکام صلح در سال ۲۰۱۶ تحت نظارت سازمان ملل متحد برگزار می شود. فرایند صلح پیشین که مذاکرات آن در کویت جریان داشت پس از چند ماه تلاش به شکست انجامید.

خالد الیمانی وزیر امور خارجه یمن پنجشنبه ۶ سپتامبر گفت که اختلافات به وجود آمده می‌یان حوثی‌ها، مانع از حضورشان در گفتگوهای ژنو می‌شود.

پیش از این سرهنگ ستاد ترکی المالکی سخنگوی رسمی ائتلاف حمایت از دولت قانونی یمن گفته بود که شبه‌نظامیان حوثی در مشارکت در گفت‌وگوهای ژنو جدی نیستند.

المالکی در جمع خبرنگاران همچنین گفت که پدافند هوایی سعودی ساعت ۸:۵۷ دقیقه صبح امروز این موشک را که شهر «نجران» را هدف قرار داده بود، رهگیری و منهدم کرده است.

وی گفت که این موشک به سوی منطقه‌ای غیرنظامی و کاملا مسکونی شلیک شده بود که ترکش های آن به ۲۳ غیر نظامی آسیب رسانده است.

ائتلاف پشتیبانی از دولت قانونی یمن اعلام کرد که برای پرواز هواپیمای هیئت شبه‌نظامیان حوثی به سمت ژنو به منظور مشارکت در گفت‌وگوها با میانجی‌گری سازمان ملل متحد، مجوز صادر کرده اما این حوثی‌ها بودند که لجاجت کردند.

پیش از این منابع یمنی گفته بودند که هیئت عمومی پروازهای مسافربری، مجوز پرواز هواپیمای حامل هیئت شبه‌نظامیان از فرودگاه صنعا را صادر کرده است؛ اعلامی که ادعای حوثی‌ها مبنی بر تاخیرشان در سفر به ژنو به منظور حضور گفت‌وگوها، نرسیدن هواپیمای‌شان است را رد می‌کند.

بنا بر اعلام دفتر مارتن گریفیتس نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن، قرار است گفتگوهای یمنی جمعه ۷ سپتامبر در ژنو آغاز شود.

سازمان ملل متحد بسیار امیدوار است که هیئت نمایندگی حوثی ها هر چه زودتر برای شرکت در مذاکرات صلح وارد ژنو شوند.

مارتین گریفیتس که از سوی سازمان ملل متحد برای هدایت این مذاکرات مامور شده است به خبرنگاران گفت که به تلاش برای برداشتن موانع جهت پیشبرد مذاکرات ادامه می دهد.

به گزارش سازمان ملل متحد، مناقشه یمن جدا از ایجاد شدید ترین بحران انسانی در عصر حاضر دست کم ده هزار کشته برجای گذاشته است. اکثر قربانیان جنگ داخلی در یمن را غیرنظامیان تشکیل می دهند.

مناورات حوثیه تؤخر مشاورات {جنیف}

تسببت مناوره سیاسیه لجأ إلیها الحوثیون أمس بتأخیر المشاورات الیمنیه التی کان من المزمع أن تنطلق فی جنیف الیوم. وفی تکرار لسیناریوهات مشابهه حدثت فی المشاورات السابقه، طرحت الجماعه الانقلابیه شروطا جدیده جعلت من الصعوبه بمکان وصول وفدها إلى جنیف. وفاج