وزیر امور خارجه ایالات متحده، تصویب تحریم های تازه علیه ایران به وسیله کنگره را در شرایط کنونی یک اشتباه دانسته است

وزیر امور خارجه ایالات متحده، تصویب تحریم های تازه علیه ایران به وسیله کنگره را در شرایط کنونی یک اشتباه دانسته است

به گزارش بی بی سی فارسی، به نقل از کاخ سفید به کنگره آمریکا هشدار داده است که در صورت بی اثر شدن تلاش های دیپلماتیک برای حل مناقشه اتمی با ایران، تنها چند گزینه معدود از جمله کاربرد نیروی نظامی پیش روی باراک اوباما باقی خواهد ماند.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، سه شنبه گفت مردم آمریکا ترجیح می دهند مناقشه اتمی با ایران به صورت مسالمت آمیز و به گونه ای که مانع از دستیابی این کشور به سلاح هسته ای شود، به پایان برسد.

آقای کارنی گفت مردم آمریکا در پی حرکت به سوی جنگ نیستند.

جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده نیز تصویب تحریم های تازه علیه ایران به وسیله کنگره را در شرایط کنونی یک اشتباه دانسته است.

آقای کری قرار است چهارشنبه به سنا برود تا با ارائه گزارشی از مذاکرات اخیر گروه ۱+۵ با ایران در ژنو، از نمایندگان بخواهد از تصویب تحریم های تازه خودداری کنند.

به گفته جن ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، آقای کری تصویب چنین طرحی را در حالی که مذاکرات در جریان است، اشتباه می داند و از کنگره می خواهد به طور موقت تصویب هرگونه تحریمی را علیه ایران متوقف کند.

خانم ساکی در جلسه مطبوعاتی روز سه شنبه گفت: “وزیر امور خارجه به طور مشخص عنوان خواهد کرد که تصویب تحریم های تازه یک اشتباه خواهد بود.”

خانم ساکی ادامه داد: “آن چه که در حال حاضر در پی آن هستیم، یک توقف موقت در تصویب تحریم هاست.”

کمیته امور بانکی مجلس سنا قرار است طرح تشدید تحریم های ایران را به زودی بررسی کند.

یکی از مشاوران تیم جانسون، رئیس کمیته امور بانکی سنا گفته است که نمایندگان پس از شنیدن سخنان آقای کری در این باره تصمیم گیری خواهند کرد.

این کمیته پیش‌تر بررسی اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران را به رغم مخالفت بعضی از سناتورهای بانفوذ دموکرات و جمهوری‌خواه و به درخواست دولت آمریکا به عقب انداخته بود.

پایان بی نتیجه مذاکرات اخیر در ژنو نیز بر تلاش های این گروه از نمایندگان دامن زده است.

دور دوم مذاکرات اتمی ایران با گروه ۱+۵ پس از سه روز بدون توافق بین طرفین پایان یافت و قرار است مذاکره کنندگان گفت و گوهای خود را مجددا از بیستم نوامبر از سربگیرند.

مخالفان سیاست خارجی دولت آمریکا می گویند با افزایش فشار بر ایران امکان موافقت این کشور با خواسته های هسته ای کشورهای غربی افزایش می باید.

سناتور رابرت منندز، رئیس دموکرات کمیته روابط خارجی سنا سه شنبه با انتشار یک یادداشت در روزنامه یو اس ای تودی نوشت که تصویب تحریم های تازه، تضمین کننده حسن نیت ایران در مذاکرات آتی خواهد بود.

به گفته او ایران نباید به طور همزمان هم در مذاکرات هسته ای شرکت کند و هم به گسترش برنامه اتمی خود بپردازد.

با این حال، شورای سردبیری روزنامه های نیویورک تایمز و یو اس تودی سه شنبه از مخالفان توافق دیپلماتیک با ایران انتقاد کردند.

شورای سردبیری نیویورک تایمز در سرمقاله خود با اشاره به مخالفت های صورت گرفته، این سوال را از بعضی از نمایندگان کنگره، اسرائیل و عربستان سعودی پرسیده است که چه راه حل جایگزینی را ارائه می کنند.

شورای سردبیری روزنامه یو اس تودی هم نوشته است که نباید به تندرویان اجازه داد گفت و گوهای هسته ای را بی اثر کنند.