ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا - عکس از گتی ایمیجز

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا – عکس از گتی ایمیجز

به گزارش خبرگزاری ها، وزیر خارجه انگلیس روز پنج شنبه در سخنانی در پارلمان انگلیس گفت: “ما برای بهبود تدریجی روابط با ایران آماده هستیم اما هیچ کس نباید به عزم راسخ ما برای جلوگیری از گسترش سلاح های هسته ای شک داشته باشد.”

ویلیام هیگ افزود: “ما از دولت جدید ایران می خواهیم که پاسخی جامع به پیشنهاد پنج بعلاوه یک برای ایجاد اعتماد دهد.”

وزیر خارجه انگلیس گفت: “ما نسبت به اقدامات مثبت ایران با حسن نیت برخورد خواهیم کرد.”

روابط ایران و انگلیس در سال های اخیر بسیار پرتنش بوده است. در یکی از آخرین تحولات قابل توجه در این زمینه، سفارت بریتانیا در خیابان فردوسی و اقامتگاه دیپلماتیک و مرکز فرهنگی بریتانیا در باغ قلهک تهران در آذر ماه سال ۱۳۹۰ مورد حمله گروهی از معترضان به سیاست های بریتانیا قرار گرفت، گروهی که خبرگزاری های نزدیک به حکومت در ایران از آنها به عنوان دانشجویان بسیجی یاد کردند.

در واکنش به این اقدام، بریتانیا کارمندان خود را از سفارتخانه‌ اش در تهران خارج کرد و دستور تعطیلی فوری سفارت ایران در بریتانیا را صادر کرد و از کارمندان سفارت ایران خواست که خاک بریتانیا را ترک کنند.

علیرغم این اقدام، وزارت خارجه بریتانیا در همان زمان اعلام کرد که تعطیلی سفارتخانه بریتانیا در ایران نه به معنای قطع کامل روابط دو کشور بلکه به معنای “کاهش سطح رابطه” میان دو کشور است.

پس از تعطیلی سفارت‌های دو کشور در پایتخت‌های یکدیگر، هم اکنون سفارت سوئد در تهران حافظ منافع دولت بریتانیا و درمقابل سفارت عمان در لندن، حافظ منافع دولت ایران است.

در این میان ایران پیش از این به مناسبت های مختلف آمادگی و تمایل خود را برای بهبود سطح روابط با بریتانیا اعلام کرده است.

علی اکبر صالحی ، وزیر امور خارجه ایران اوائل فروردین ماه امسال گفته بود منعی برای ازسرگیری روابط تهران و لندن وجود ندارد.

صالحی در گفتگویی با سایت خبری مشرق نیوز درباره احتمال از سرگیری روابط با بریتانیا گفت: “ما (ایران) هیچ مشکلی نداریم. ما مصوبه مجلس را داریم که در آن به وزارت خارجه اختیار داده شده است. ما بارها به انگلیس گفته‌ایم که می تواند کاردارشان بیاید و کارهایش را شروع کند.”