پیروزی علیاری، قهرمانی جهان تیم ایران را رقم زد

پیروزی علیاری، قهرمانی جهان تیم ایران را رقم زد

مهدی علیاری فرنگی کار وزن ۹۸ کیلوگرم کشورمان برابر نیکیتا نیکوف از روسیه با نتیجه ۳ بر یک به پیروزی رسید تا قهرمانی تیم ایران در سی و دومین دوره پیکارهای جام جهانی کشتی فرنگی را رقم بزند.

به گزارش ایرنا، علیاری که در همان ابتدا به نظر می رسید مقابل نیکیتا مل نیکوف دارند مدال طلای رقابت های جهانی ۲۰۱۳ بوداپست مجارستان کار مشکلی دارد در اواسط وقت نخست از ناحیه سر مجروح شد که مجبور شد با سر بانداژ شده مبارزه را ادامه دهد. در ادامه این مبارزه داوران به دلیل ضربات دست مل نیکوف یک اخطار به وی دادند که دو کشتی گیر نتوانستند امتیازی را در وقت نخست رد و بدل کنند.

اما در وقت دوم علیاری به دلیل کم کاری و دریافت اخطار در خاک قهرمان سال ۲۰۱۳ جهان قرار گرفت که نتوانست نیکوف روس کاری نتوانست از پیش ببرد. در ادامه حریف پرقدرت روسی که خسته به نظر می رسید دومین اخطار را گرفت و علیاری ترجیح داد در سرپا با وی سرشاخ شود.در ۵۰ ثانبه مانده به پایان کشتی علیاری به دلیل دریافت دومین اخطار در خاک حریف روسی قرار گرفت که دوباره نتوانست کاری از پیش ببرد.

در ثانیه های پایانی کشتی دو حریف در کنار تشک سرشاخ بودند که پای حریف به بیرون رفت و علیاری دومین امتیاز را گرفت که اعتراض مربیان روسی کار به جایی نبرد و علیاری با این پیروزی ایران را قهرمان جهان کرد.

فدراسیون کشتی ایران برای این رقابت ها در مجموع ۵۵ هزار دلار جایزه در نظر گرفته که به ترتیب به تیم های اول تا سوم ۳۰، ۱۵ و ۱۰ هزار دلار جایزه نقدی اهدا می شود.

پیکارهای جام جهانی کشتی فرنگی از سال ۱۹۸۰ آغاز شده و تاکنون طی ۳۱ دوره گذشته، ایران در سال های ۲۰۱۰ ایروان ارمنستان، ۲۰۱۱ مینسک بلاروس و ۲۰۱۲ سارانسک روسیه عنوان قهرمانی را کسب کرده و در سال های ۲۰۰۴ تفلیس گرجستان و ۲۰۱۳ تهران عنوان نایب قهرمانی را بدست آورده است.

تیم ملی کشتی فرنگی کشورمان در سال های ۲۰۰۵ تهران و ۲۰۰۸ سمباتهی مجارستان به مقام سوم رقابت های جام جهانی رسید.

همچنین پیکارهای جام جهانی کشتی فرنگی در سال های ۱۹۹۷، ۲۰۰۵ و ۲۰۱۳ به یزبانی کشورمان برگزار شده است.اتحاد جماهیر شوروی از سال ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۱ به طور متوالی ۱۲ مرتبه قهرمان جام جهانی شده است و تیم روسیه هم در سالهای ۱۹۹۳، ۲۰۰۱، ۲۰۰۳، ۲۹۹۸، ۲۰۰۹ و ۲۰۱۳ پنج مرتبه قهرمان جام جهانی شده است.