دادسرای جنایی تهران قتل عمد را در پرونده قتل ستار بهشتی، وبلاگ‌نویس معترض، منتفی دانست و پرونده او را بست. وکیل اولیای دم می‌گوید مرگ ستار را همچنان قتل عمد می‌داند و شبه‌عمد بودن آن را قبول ندارد.

به گزارش دویچه وله فارسی، وکیل مدافع اولیای دم ستار بهشتی از بسته شدن پرونده قتل عمد وی خبر داد. ستار بهشتی، وبلاک‌نویس ساکن رباط‌کریم بود که در روز ۹ آبان ماه ۱۳۹۱ توسط پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ایران (فتا) بازداشت شد و چند روز بعد در بازداشت‌گاه درگذشت.

گیتی پورفاضل روز سه‌شنبه (۳ دسامبر/ ۱۲ آذر) به خبرگزاری دولتی ایرنا گفت: «دادگاه کیفری کارکنان دولت اتهام قتل عمد مامور پلیس فتا را در مرگ ستار بهشتی نپذیرفت و آن را شبه عمد تشخیص داد.»

پورفاضل گفت که پرونده به علت اختلاف نظر وی و بازپرس پرونده مبنی بر قتل عمد یا شبه عمد بودن مرگ ستار بهشتی به شعبه اول دادسرای جنایی تهران ارجاع شد. پورفاضل اضافه کرد: «طبق احضار قبلی دادسرا، امروز به شعبه اول بازپرسی دادسرای جنایی مراجعه کردم که اعلام کردند چون دادگاه قتل عمد را نپذیرفته و پرونده اتهام قتل عمد بسته شده، برای رسیدگی به اتهام شبه عمد باید مجددا طرح دعوا کنیم.»

پور فاضل گفت: «طرح دعوای مجدد با اتهام شبه عمد را فعلا قبول نکرده‌ام و در این باره باید با موکلم مشورت کنم،». او تاکید کرد: «ما مرگ ستار بهشتی را همچنان قتل عمد می‌دانیم و شبه عمد را قبول نداریم.»

پیش‌تر محمد شهریاری، بازپرس شعبه‌ی اول دادسرای جنایی تهران با استناد به نظریه رسمی پزشکی قانونی، اکبر تقی‌زاده یکی از بازجویان پلیس فتا را به قتل “شبه‌عمد” متهم کرد و پرونده را به دادگاه عمومی تهران ارجاع داده که این تصمیم با اعتراض گیتی پورفاضل روبرو شده بود.

نامه به روحانی و بان‌کی‌مون

پزشکی قانونی در گزارشی که آذرماه ۹۱ منتشر کرد مدعی شد “تعیین علت قطعی” مرگ ستار بهشتی ممکن نیست. گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی، پزشکی قانونی را به دروغ‌گویی متهم کرد و گفت که پسرش جان خود را بر اثر شکنجه از دست داده است.

گوهر عشقی تا کنون در مصاحبه‌ها و نامه‌های مختلف تاکید کرده که پسرش بر اثر شکنجه کشته شده و خواهان رسیدگی نهادهای بین‌المللی و مسئولان داخلی به پرونده‌ی ستار بهشتی شده است.

مادر ستار بهشتی همزمان با سفر اول مهرماه حسن روحانی به نیویورک از بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل خواست در دیدار با رئیس دولت یازدهم زمینه رسیدگی به پرونده کشته شدن پسرش را فراهم کند.

او همزمان با نخستین سالروز درگذشت فرزندش نیز در نامه‌ای به حسن روحانی از او خواست

به سوگند خود مبنی بر دفاع از “حقوق شهروندی” پای‌بند باشد و برای تسریع در محاکمه مقصران مرگ فرزندش با رییس قوه قضاییه رایزنی کند.

وکیل و خانواده بهشتی تا مهرماه امسال به مدارک موجود در پرونده او دسترسی نداشته‌اند. ظاهرا این پرونده سه هزار صفحه‌ای مهرماه در اختیار گیتی پورفاضل، وکیل خانواده ستار بهشتی قرار گرفت.