دکتر کاظم معتمدنژاد، استاد برجسته علوم ارتباطات و روزنامه‌نگاری در تهران درگذشت. او از اعضای موسس چندین نهاد مرتبط با علوم ارتباطات و نویسنده ده‌ها مقاله و کتاب در این زمینه است.

به گزارش دویچه وله فارسی، کاظم معتمدنژاد، استاد علوم ارتباطات و روزنامه‌نگاری، صبح چهارشنبه (۵ دسامبر/ ۱۴ آذر) در سن ۷۹ سالگی درگذشت. او را “پدر علوم ارتباطات نوین” ایران لقب داده‌اند.

آقای معتمدنژاد متولد روستایی از توابع بیرجند ایران است که از دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران درجه دکترا گرفت. دکتر معتمدنژاد در سال‌های ۱۳۳۶ تا ۱۳۴۰ عضو هیئت تحریریه روزنامه کیهان بود. او سپس با استفاده از بورس روزنامه کیهان در فرانسه دکترای حقوق و علوم سیاسی و دکتری تخصصی روزنامه‌نگاری گرفت.

دکتر معتمدنژاد عضو موسس چندین مرکز آکادمیک در ایران در رابطه با رشته ارتباطات و روزنامه‌نگاری بود. او همچنین از اعضای هیئت موسس مرکز پژوهش‌های ارتباطات، دوره فوق لیسانس و دکتری علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی بود. او تا پیش از بازنشستگی استاد دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی بود.

معتمدنژاد دارای ده‌ها عنوان کتاب و مقاله به صورت فردی یا با همکاری دیگر نویسندگان است که از آن میان می‌‌توان به کتاب‌های “جامعه اطلاعاتی: اندیشه‌های بنیادی، دیدگاه‌های انتقادی و چشم‌اندازهای جهانی”، “حقوق حرفه‌ای روزنامه‌نگاران”، “حقوق مطبوعات”، “روزنامه‌نگاری” و ” وسایل ارتباط جمعی” اشاره کرد.

علی‌اکبر قاضی‌زاده، استاد روزنامه‌نگاری و از روزنامه‌نگاران نامی ایران، در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره تاثیر دکتر معتمدنژاد بر علم ارتباطات و روزنامه‌نگاری در ایران گفته است: «بعد از سال‌ها، هنوز هم کتاب روزنامه‌نگاری استاد معتمدنژاد مرجع است و هنوز هم روزنامه‌نگاران به این کتاب محتاج‌اند.»

کاظم معتمد‌نژاد در سال ۱۳۹۱ به مناسبت روز خبرنگار در ایران درباره ضرورت آزادی بیان برای روزنامه‌نگاران سخن گفته و آن را یکی از مهم‌ترین حقوق روزنامه‌نگاران دانست. وی گفت: «روزنامه‌نگار به عنوان فردی که خدمت عمومی انجام می‌دهد در داشتن حق‌آزادی بیان جایگاه برجسته‌ای دارد.»

به گزارش ایسنا دکتر معتمدنژاد در چهارمین سمینار بررسی مسایل مطبوعات ایران در سال ۱۳۹۱ بر لزوم انتشار آزادانه و بدون ضرورت اخذ مجوز مطبوعات تاکید کرد و گفت: «حتی در اولین قانون مطبوعات که در زمان مشروطیت تدوین شده، اعلام شده بود که یک نشریه برای انتشار نیازی به گرفتن مجوز ندارد، اما اکنون این موضوع دستخوش تغییر شده و لازم است بار دیگر به آن توجه شود.»

معتمدنژاد هم‌چنین در مراسم سال ۱۳۹۱ درباره‌ استقلال حرفه‌ای روزنامه‌نگاران گفت: «رشته‌های متعددی چون پزشکی، مهندسی و غیره دارای صنف واحد و نظام صنفی هستند، اما در زمینه‌ی ارتباطات ما به این نقطه نرسیدیم و با وجودی که در سال ۱۳۷۶ انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تشکیل شد، اما پس از مدتی به دلیل مسائل سیاسی و اختلافات پیش‌آمده کار این انجمن به تعطیلی کشید.»

“انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران” در مهرماه سال ۷۶ با حمایت گسترده‌ی روزنامه‌نگاران تاسیس شد و طی ١٢سال فعالیت مستمر با راه‌اندازی کمیته‌های مختلف درصدد ارائه خدمت به بیش از ۴ هزار روزنامه‌نگار عضو بود.

در اواخر مرداد ماه سال ۱۳۸۸ که اعتراض‌‌‌‌‌‌های اجتماعی به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در ایران به اوج رسیده بود، گروهی از نیروهای امنیتی با دستور قاضی سعید مرتضوی، دادستان وقت تهران، شبانه به ساختمان انجمن صنفی روزنامه‌نگاران مراجعه و ‌آن را پلمب کردند. از ۴ سال پیش تاکنون فعالیت‌های این انجمن بدون ابلاغ هر گونه ‌حکم قضایی متوقف است.

بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران یکی از وعده‌های حسن روحانی، رئیس‌جمهور جدید ایران، در نخستین نشست مطبوعاتی او بود. اما این وعده هنوز تحقق نیافته است و غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه، در یکی از نشست‌های مطبوعاتی خود پس از انتخابات امسال اعلام کرد: “در خصوص انجمن صنفی روزنامه‌نگاران هیچ تصمیم جدیدی گرفته نشده و اگر این انجمن فعالیت کند، دادستان معترض می‌شود.”

به گزارش خبرگزاری کتاب قرار است روز شنبه (۱۴ دسامبر/۲۳ آذر) به ابتکار انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی ارتباطات، و با همکاری انجمن ایرانی مطالعات جامعه اطلاعاتی، انجمن جامعه‌شناسی ایران و دانشگاه علامه طباطبایی، همایش یک روزه‌ای به منظور نکوداشت استاد دکتر کاظم معتمدنژاد برگزار شود.

بنا بر اعلام خبرگزاری‌های داخلی مراسم تشیع کاظم معمتدنژاد، روز شنبه (۷ دسامبر/۱۶ آذر) ساعت ۹ صبح (به وقت ایران) از مقابل دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی واقع در سه‌راه ضرابخانه تهران برگزار می‌شود.