پاپ فرانسیس

پاپ فرانسیس

مجله آمریکایی تایم، رهبر کاتولیک‌های جهان را به عنوان “شخصیت سال” ۲۰۱۳ برگزید. به باور گردانندگان تایم، تاکنون در صحنه بین‌المللی کمتر کسی توانسته مانند پاپ فرانسیس در مدتی کوتاه‌ بیشترین توجه جهانیان را به خود جلب کند.

به گزارش دویچه وله فارسی، خورخه برگولیو، اسقف اعظم بوینس آیرس در ماه مارس سال جاری به عنوان رهبر کاتولیک‌های جهان برگزیده شد. او بر خلاف پاپ‌ پیشین، بندیکت شانزدهم، خواهان اصلاحات اساسی در کلیسای کاتولیک است.

مجله تایم می‌نویسد: «پاپ یوهانس پاول دوم و پاپ بندیکت شانزدهم پروفسور علوم دینی بودند، اما فرانسیس اول پیشتر دربان بود و بعد به شغل مکانیکی روی آورد و در نهایت معلم ادبیات شد.»

در ادامه توضیحات این مجله آمریکایی آمده است که پاپ ۷۶ ساله توانسته است بیش از هر پاپ دیگری به مردم نزدیک شود و اعتماد مردم را به خود جلب کند.

تقویت مسیحیت

نانسی گیبس، از دبیران مجله تایم در وبسایت این مجله معتقد است که پاپ فرانسیس موفق شده، با شیوه‌های نامتعارف در کلیسای کاتولیک توجه بسیاری را به یکی از بزرگ‌ترین نهادهای اجتماعی جهان معطوف کند.

گیبس می‌نویسد: «آنچه که باعث اهمیت این پاپ شده، سرعت او در جلب توجه افرادی به کلیسای کاتولیک است که دیگر به کلیسا امیدی نداشتند».

فرانسیس نخستین پاپ غیراروپایی از ۱۳۰۰ سال پیش بدین سو است. پدر او از ایتالیا به آرژانتین مهاجرت کرده بود، به همین دلیل او تابعیت آرژانتین و ایتالیا را دارد و به زبان‌های گوناگون، از جمله آلمانی مسلط است.

برگولیو از سن ۲۲ سالگی زندگی خود را وقف کلیسا کرد، در سال ۱۹۶۹ کشیش شد. وی چهار سال بعد در سن ۳۶ سالگی به مقام رهبری مکتب یسوعیان در آرژانتین رسید.

ادوارد اسنودن، دومین “مرد سال” مجله تایم

مجله تایم پس از پاپ، ادوارد اسنودن را به عنوان شخصیت برجسته سال معرفی کرده است. اسنودن ۲۹ ساله پیشتر کارمند سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و پیمانکار آژانس امنیت ملی (ان اس ای) این کشور بود.

اسنودن در ژوئن ۲۰۱۳ اطلاعات طبقه‌بندی شده‌ای از برنامه‌های فوق سری ان‌اس‌ای از جمله برنامه شنود پرایسم را لو داد. پس از آنکه دولت آمریکا گذرنامه اسنودن را باطل کرد، او به مسکو رفت و از این کشور پناهندگی موقت گرفت.

افشاگری‌های اسنودن باعث تیرگی روابط آمریکا با بسیاری از کشورهای جهان شد. در حالی که کاربران اینترنت اسنودن را “یک قهرمان” می‌دانند، دولت آمریکا خواهان مجازات اوست.

در سال ۲۰۱۲ مجله تایم باراک اوباما را برای دومین بار به عنوان “مرد سال” معرفی کرد.

این عنوان در سال ۲۰۱۱ به‌طور نمادین به یک “معترض ناشناس” اهدا شد که نماد مقاومت و تظاهرات در کشورهای عربی و اروپا و آمریکا به‌شمار می‌رفت.