وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

رییس جمهور ایران فخرالدین احمدی دانش آشتیانی، را به عنوان وزیر جدید را برای تصدی وزارت علوم به مجلس این کشور معرفی کرده است.

حسن روحانی، رییس جمهور ایران، امروز سه شنبه، ٢٠ آبان در نامه‌ای خطاب به رییس مجلس این کشور فخرالدین احمدی دانش آشتیانی را به عنوان وزیر جدید علوم، تحقیقات و فناوری به مجلس معرفی کرده و خواستار رای اعتماد مجلس به او شده است.

در این نامه شرح حال و برنامه وزیر پیشنهادی نیز برای رییس مجلس ارسال شد. طبق آئین‌نامه داخلی مجلس، نمایندگان ۱۰ روز فرصت دارند برای بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی تشکیل جلسه دهند. بهروز نعمتی، سخنگوی هیات رییسه مجلس، به خبرگزاری خانه ملت اعلام کرد که جلسه بررسی فرد پیشنهادی رییس جمهوری برای سمت وزارت علوم هفته آینده و «احتمالا روز سه شنبه یا چهارشنبه» تشکیل خواهد شد.

فخرالدین احمدی دانش آشتیانی، را وزیر پیشنهادی برای تصدی وزارت علوم

فخرالدین احمدی دانش آشتیانی، را وزیر پیشنهادی برای تصدی وزارت علوم

دانش آشتیانی فارع التحصیل رشته مهندسی راه و ساختمان دز دانشگاه صنعتی امیرکبیر است و در رشته مهندسی زلزله نیز از امپریال کالج دانشگاه لندن دکترا گرفته است.

سوابق کاری او از جمله شامل کار در دفتر فنی سپاه پاسداران، معاونت امور جنگ وزارت فرهنگ و آموزش عالی، همکاری با قرارگاه خاتم الانبیاء وابسته به سپاه پاسداران، مسئول ارتباط بین استادان دانشگاه و مسئولان جنگ در زمینه امور پژوهشی، معاونت وزارت فرهنگ و آموزش عالی در امور عمرانی و دفاعی و اداری و پشتیبانی، معاون و قائم مقام وزارت علوم (سال ١٣٨٠ تا ١٣٨٢) بوده است.

رضا فرجی دانا چهارشنبه ۲۹ مرداد با استیضاح مجلس شورای اسلامی از وزارت علوم ایران کنار گذاشته شد. ۱۴۵ نماینده به استیضاح او رای دادند.

پس از اینکه مجلس رای به برکناری فرجی دانا از سمت وزارت علوم ایران داد، حسن روحانی رییس جمهور ایران در حکمی محمد علی نجفی را که پیش از این برای ریاست وزارت آموزش و پرورش از مجلس ایران رای اعتماد نیاورده بود، سرپرست وزارت علوم و فرجی دانا را به عنوان مشاور خود منصوب کرد.

محمد علی نجفی پیش از این به عنوان گزینه دولت برای وزارت آموزش و پرورش معرفی شده بود که نتوانست از مجلس رای اعتماد بگیرد. مخالفان او همراهی اش با معترضان به نتیجه انتخابات ۸۸ را از دلایل اصلی عدم صلاحیت او برای تصدی وزارتخانه ای برشمردند که ۹ سال در راس آن بود.

نجفی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ از مشاوران ارشد مهدی کروبی بود و به عنوان یکی از نمایندگان او در جلسه خصوصی با آیت آلله خامنه ای حضور داشت.

پس از وی، محمود نیلی احمدآبادی وزیر پیشنهادی دولت حسن روحانی برای تصدی وزارت علوم بود.

روز ٧ آبان، جلسه مجلس برای بررسی صلاحیت محمود نیلی احمدآبادی، فرد پیشنهادی حسن روحانی برای جانشینی فرجی دانا تشکیل شد که از ٢۴۶ نماینده حاضر، تنها ٧٩ نفر به انتصاب او رای موافق دادند.

برخی از نمایندگان مخالف انتصاب محمود نیلی احمدآبادی گفتند که در حریان اعتراض به نتیجه اعلام شده انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری و انتخاب محمود احمدی نژاد، احمدآبادی علیه “جریان فتنه” موضع قاطعی اتخاذ نکرد.

جریان فتنه اصطلاحی است که برخی مقامات و رسانه‌های حکومتی برای اعتراضات علیه نتیجه انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری به کار می‌برند و آن را “خط قرمز” پذیرش افراد برای تصدی سمت‌های مهم دولتی می‌دانند.

پیش از فرجی دانا، مجلس به جعفر میلی منفرد، وزیر پیشنهادی حسن روحانی نیز رای اعتماد نداده بود.