جمعی از نمایندگان استان های خوزستان و لرستان در مجلس ایران

جمعی از نمایندگان استان های خوزستان و لرستان در مجلس ایران

تب استعفای نمایندگان مجلس ایران در اعتراض به بودجه اختصاصی دولت به استانها که روز سه شنبه با استعفای جمعی نمایندگان خوزستان آغاز شده بود، اکنون به نمایندگان استان های دیگر از جمله کردستان و لرستان و مازندران هم سرایت کرده است.

به نظر می رسد در مجلس ایران استعفا به عنوان اصلی ترین روش اعتراض به دولت محسوب می شود، چرا که شمار قابل توجهی از نمایندگان مجلس ایران که خود را نماینده استان های محروم می خوانند اکنون در اعتراض به بودجه ناکافی دولت برای حوزه متبوعشان استعفا داده اند.

در متن استعفانامه نمایندگان استان کردستان که روز چهارشنبه به هیئت رئیسه مجلس ایران ارائه شده، آمده است: “اینجانبان نمایندگان کردستان با عنایت به متن بودجه پیشنهادی سال ۹۳ که از سوی دولت محترم به مجلس شورای اسلامی ارائه شده، برخلاف وعده های انتخاباتی جناب آقای روحانی مبنی بر توجه ویژه به کردستان و نگاه توسعه ای به آن، متاسفانه تمامی رقم های پیشنهادی پروژه های مهم و حیاتی کردستان با کاهش روبرو شده که این موضوع عقب ماندگی کردستان را صدچندان خواهد کرد.”

روز سه شنبه هم ۱۸ نماینده استان خوزستان هم در اعتراض به کاهش بودجه استان در لایحه بودجه ۹۳ استعفا کرده بودند اما نمایندگان این استان امروز در صحن مجلس حاضر شدند.

قرار است نمایندگان استان خوزستان نشستی با علی لاریجانی رییس مجلس و محمدباقر نوبخت معاون رییس جمهوری درباره موضوع بودجه داشته باشند.

حامد قادرمزی نماینده قروه در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به استعفای نمایندگان استان کردستان گفت: هر چند اعتقادی به استعفاندارم، اما فایده این کار در این است که دولت صدای اعتراض نمایندگان را بشنود.

قادرمزی با بیان اینکه هیچ کدام از ردیف های تخصیص یافته به کردستان حذف نشده اظهار داشت: لایحه پیشنهادی به نظر قابل قبول است اما اعتراض من به کاهش شدید بودجه توسعه توازن منطقه ای است چرا که این بودجه از دو درصد در سال گذشته به سه دهم درصد کاهش یافته است.

از سوی دیگر ابراهیم آقامحمدی نماینده مردم خرم‌‌آباد در مجلس ایران هم روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، از استعفای ۷ نفر از ۹ نماینده استان لرستان خبر داد.

او هم علت استعفای این افراد را «اعتراض به بودجه تخصیص یافته به این استان برای سال آینده» عنوان و خاطرنشان کرد: این نمایندگان استعفای خود را تقدیم هیئت ‌رئیسه مجلس کرده‌اند.

آقامحمدی افزود: قرار است شنبه هفته آتی طی جلسه‌ای با آقای نوبخت و کارشناسان، بحث بودجه استان لرستان را مورد بررسی قرار دهیم.

روز یکشنبه لایحه بودجه سال ۹۳ توسط حسن روحانی به مجلس ایران تقدیم شد.

در این میان عبدالوحید فیاضی نماینده نور و محمودآباد در مجلس ایران هم در گفت وگو با فارس، از احتمال استعفای نمایندگان استان مازندران در اعتراض به لایحه بودجه سال ۹۳ خبر داد.

وی اضافه کرد: در این لایحه بودجه سهم استان مازندران نادیده گرفته شده است که همین باعث پدید آمدن مشکلاتی خواهد شد.