عکس از باشگاه خبرنگاران جوان

عکس از باشگاه خبرنگاران جوان

به گزارش خبرگزاری مهر در ایران، همزمان با گرمای شدید تابستانی و ثبت رکوردهای جدید مصرف برق، حجم صادرات برق ایران به کشورهای مختلف همسایه هم به نصف کاهش یافته است و در همین حال توانیر اعلام کرده که با توجه به ورود موج جدید گرما به کشور اگر مردم صرفه‌جویی نکنند اختلالاتی در خدمات رسانی برقی به وجود می‌آید.

به گزارش مهر، موضوع صادرات برق در طول چند هفته گذشته تاکنون به موضوع اختلاف بین وزارت نفت و نیرو تبدیل شده است.

بیژن زنگنه وزیر نفت اردیبهشت ماه سال جاری با حضور در کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت افزایش صادرات گاز طبیعی ایران، گفت: نباید کاری کنیم که با صادرات برق، رقیب خودمان شویم.

در همین حال وزارت نیرو در اطلاعیه ای با تاکید بر افزایش قابل توجه دمای هوا و به حداکثر رسیدن مصرف آب و برق، از مردم خواست تا صرفه‌جویی در مصرف آب و برق را در دستور کار خود قرار دهند.

پس از انتقاد صریح وزارت نفت از قراردادهای صادرات برق و عرضه قطره چکانی سوخت مایع به نیروگاه ها و از سوی دیگر جهش بی سابقه مصرف برق در داخل کشور، وزارت نیرو حجم صادرات برق کشور را کاهش داده است.

کاهش حجم صادرات برق رسما مورد تاید وزارت نفت نیرو قرار گرفته است به طوری که هوشنگ فلاحتیان معاون وزیر نیرو رسما از کاهش ۳۰ درصدی صادرات برق ایران در تیر ماه سال جاری خبر داده است.