سعید رضوی فقیه، عضو سابق دفتر تحکیم وحدت

سعید رضوی فقیه، عضو سابق دفتر تحکیم وحدت

خبرگزاری رسمی ایران روز پنجشنبه، ۱۵ اسفند، خبر داد که سعید رضوی فقیه، عضو سابق شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت بازداشت شده است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، این خبر را به نقل از «منابع موثق» خود منتشر کرده و محل دستگیری آقای رضوی فقیه را هشتگرد کرج اعلام کرده است.

بازداشت این فعال سیاسی پس از آن صورت می‌گیرد که رسانه‌های تندرو وابسته به جناح اصولگرای جمهوری اسلامی از جمله خبرگزاری فارس و تسنیم طی هفته گذشته حملات شدیدی به وی به خاطر سخنرانی «ساختارشکنانه» در جمع اصلاح طلبان شهر همدان سازماندهی کردند.

فارس روز چهارشنبه گزارش داده بود که حکم جلب سعید رضوی فقیه صادر شده است ولی وی «متواری» است.

سخنرانی سعید رضوی فقیه؛ «دهه بحران» در ایران

آن گونه که برخی از سایت‌های اصولگرا خبر داده‌اند سعید رضوی فقیه در دومین همایش فصلی اصلاح‌طلبان استان همدان با عنوان «بررسی موانع و راهبردهای تدبیر و امید» سخنرانی کرده و در آن به ساختارهای نظام و رهبر جمهوری اسلامی حمله کرده است.

بر اساس گزارش سایت «نافع» که مقر آن در استان همدان است، آقای رضوی فقیه در سخنان خود با اشاره به اینکه مطالبات مردم ایران در طول یکصد سال گذشته جواب نگرفته، گفته است: «گیرم که اصلاح‌طلبان شکست خوردند و اصلاحات به بن‌بست رسید، آیا مطالبات اصلاح‌طلبانه همه مردم یا بخشی از مردم برطرف شد، خیر قطعا از جایی سرباز خواهد کرد».

وی تظاهرات گسترده در سال ۸۸ به نتایج انتخابات ریاست جمهوری را «جنبش اعتراضی» خوانده و با رد ادعای مقام‌های جمهوری اسلامی مبنی بر پایان این اعتراضات گفته است: «اگر پرونده سال ۸۸ بسته شده بود چرا عکس رهبران جنبش اعتراضی بعد از انتخابات سال ۹۲ در دست‌های جمعیت است».

آقای رضوی فقیه افزوده است: «هنوز چهره‌های اصلاح‌طلب نظیر خاتمی با اقبال مردم مواجه هستند و این‌ها همه به دلیل آن است که پرونده حوادث سال ۸۸ بسته نشده است».

این فعال سیاسی با انتقاد از رد صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی توسط اعضای شورای نگهبان گفته است: «۱۲ نفر آدمی که کمتر از من و شما راجع به مصلحت خودشان نمی‌توانند تصمیم گرفته و مصلحت زندگی خودشان را بفهمند، چه طور در مورد منفعت و مصلحت ۷۰ میلیون جمعیت تصمیم گرفتند».

آن گونه که سایت «نافع» گزارش داده است، آقای رضوی فقیه برگزاری انتخابات مجلس هفتم را «افتضاح» خوانده و گفته است: «مجلس هفتم خانه نمایندگان ملت نبود، خانه نمایندگان حکومت بود، مجلس‌های بعدی هم این طور است».

وی دهه آینده در ایران را «دهه بحران» خوانده و گفته است: «تا سال ۱۴۰۰ که انتخابات ریاست جمهوری برگزار خواهد شد، بسیاری از رهبران تراز اول جمهوری اسلامی یا در قید حیات نیستند یا توانایی اداره کشور را نخواهند داشت، و بحران جانشینی و جنگ قدرت برای تصاحب مناصب روی می‌دهد».

عضو سابق دفتر تحکیم وحدت با بیان اینکه مجلس خبرگان، مجلس فاقد اقتدار است، تاکید کرده است: «اگر روزی اتفاقی برای رهبری بیفتد سیستم، قدرت تصمیم‌گیری برای جانشینی نخواهد داشت و ساختار حقوقی قدرت نمی‌تواند بر بحران جانشین و رقابت‌های گسترده برای جانشین غلبه کند».

آقای رضوی فقیه این امر را ناشی از این دانسته که اعضای مجلس خبرگان «دست نشانده چند تن از فقهای شورای نگهبان» هستند و این مجلس نمی‌تواند «صدای ملت و صدای روحانیت و مرجعیت باشد».

به گفته وی، «این سیستم که ناکارآمد شد آن وقت برق سرنیزه‌ها می‌تواند مجلس خبرگان را متوقف کند، آن موقع صدای چکمه‌ها می‌تواند صدای نمایندگان مجلس را خفه کند و ترس از عاقبت امور باعث می‌شود نماینده مردم به منافع و مصالح مردم و استقلال کشور خیانت کند».

این فعال سیاسی با اشاره به وضعیت اقتصادی ایران و پرونده‌های فساد اقتصادی که در حال افشاء شدن است، گفته است: «این حکومت علوی امروز میثم تمارش بابک زنجانی و مالک اشترش هم سعید مرتضوی است، پس اگر ما حکومت اموی تاسیس می‌کردیم قرار بود با چه کسانی مواجه بشویم».

رضوی فقیه افزوده است: «نظامی که از دلش کهریزک بیرون بیاید، نظام دوست داشتنی نیست، نظامی که از دلش حصر بیرون بیاید محبوب نیست».

بخش دیگری از سخنان این فعال سیاسی که خشم اصولگرایان را برانگیخته است، این بوده که آقای رضوی فقیه، آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی را در کنار سایر زمامداران ایران تا پیش از انقلاب بهمن ۱۳۵۷ قرار داده است.

وی گفته است: «ما از انقلاب مشروطیت تا الان هفت زمامدار به خودمان دیدیم، زمامدار هفتم آیت‌الله خامنه‌ای است، شش زمامدار دیگر از دنیا رفته‌اند. از این شش زمامدار، زمامدار اول (مظفرالدین‌ شاه) و زمامدار ششم (آیت‌الله خمینی) حکومت خودشان را به پایان بردند و احترام خود را حفظ کردند و در ایران دفن شدند، چهار زمامدار دیگر اما حکومت خودشان را هیچ وقت به پایان نبردند یا تبعید شدند یا در غربت مردند».

اشاره عضو سابق دفتر تحکیم وحدت به محمدعلی شاه، احمد شاه، رضاشاه و محمدرضاشاه است که در خارج از کشور در تبعید مردند.

به گفته وی، «یک امر مشترکی بین این چهار نفر بوده که هیچکدام مردم‌دار نبودند، با مردم سالاری هم کاری نداشتند و در برابر اراده مردم ایستادند».

واکنش‌های اصولگرایان و دستگاه قضایی همدان

سخنرانی عضو سابق دفتر تحکیم وحدت با واکنش‌های تندی از سوی اصولگرایان و دادستانی همدان روبرو شده است. کامران حمزه، دادستان همدان روز دوازدهم اسفند ماه گفته بود که «در حال حاضر پرونده این فرد برای تفهیم اتهام و بازجویی به دادگستری تهران ارسال شده تا سپس برای رسیدگی به همدان ارجاع شود».

آیت الله نوری همدانی از مراجع تقلید حکومتی نیز روز ۱۲ اسفند در «تجمع اعتراضی طلاب همدان» در قم گفته بود: «به این جلسه اعتراضی اکتفا نکنید بلکه همچنان قضیه را دنبال کنید و تا مجازات ‏خاطیان از پای ننشینید و مردم همه شهر‌ها غیرت و همیت شما را ببینند و درس بگیرند و من هم ‏منتظر اقدامات بعدی هستم.»

خبرگزاری ایرنا نیز گزارش داده که روز سه شنبه جمعی از مردم شهرستان همدان با اجتماع در میدان امامزاده عبدالله ضمن محکوم کردن سخنان رضوی فقیه خواستار برخورد قضایی با وی شدند.

ابراهیم کارخانه‌ای، نماینده همدان و فامنین در مجلس نیز گفته است که روز یکشنبه آینده سئوال از وزیر کشور در ارتباط با انتصابات افراط‌گرایانه و جریانات اخیر در کشور به ویژه همدان، در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد.

خبرگزاری‌های فارس و تسنیم در روزهای گذشته با افراد مختلف در جناح اصولگرای جمهوری اسلامی ایران مصاحبه کرده و مواضع آن‌ها را علیه اظهارات سعید رضوی فقیه بازتاب داده و خواستار برخورد با وی شدند.

سعید رضوی فقیه سابقه فعالیت در روزنامه‌های اصلاح طلب را در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی دارد و در مرداد سال ۱۳۸۲ نیز به دلیل فعالیت‌های مطبوعاتی‌اش بازداشت و دو ماه را در زندان انفرادی گذراند.

وی در زمان روی کار آمدن دولت محمود احمدی‌نژاد برای ادامه تحصیل به فرانسه رفت و زمانی که در بهمن ۱۳۸۷ به تهران بازگشت، پاسپورتش در فرودگاه امام خمینی تهران ضبط و به دلیل انچه که «فعالیت‌های تبلیغی علیه نظام» عنوان شد چهار سال را در زندان اوین سپری کرد.