nazriyab.com

nazriyab.com

کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در فضای مجازی در جدید ترین اقدام خود سایت نذری یاب را فیلتر کرد؛ سایتی که سال گذشته در تاسوعای حسینی راه اندازی شد تا راهنمایی باشد برای معرفی اماکنی که در روزهای عزاداری امام حسین(ع) اقدام به توزیع نذری می کنند.

خبرگزاری ایرنا به نقل از شرق در ادامه مطلب خود نوشت: نذری یاب در حالی در سال گذشته فعالیت خود را آغاز کرد که طی یک ساله گذشته به خصوص در محرم و صفر با استقبال زیادی از سوی رسانه ها و کاربران ایرانی در اینترنت مواجه شد و برخی رسانه ها خلاقیت در راه اندازی این سایت را تحسین کردند و برخی دیگر اهداف آن را زیر سوال بردند. با این حال استقبال میلیونی کاربران ایرانی در فضای مجازی مصداقی بر موفقیت این سایت بود.

در همین رابطه داوود مظفری جوان ۲۰ساله تهرانی و طراح سایت نذری یاب با اشاره به دلایل فیلترشدن این سایت به «شرق» می گوید: سایت نذری یاب سال گذشته در روز تاسوعای حسینی راه اندازی شد و طی دو روز تعداد بازدید کنندگان آن به یک ونیم میلیون نفر رسید که حاکی از استقبال بالای کاربران فضای مجازی بود.

او می گوید: تاکنون درباره فیلترشدن سایت ما هیچ توضیح و بحثی از سوی کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه داده نشده است و نمی دانیم دلیل این فیلترشدن چیست. چراکه در بسیاری از سایت ها وقتی این کارگروه می خواهد سایت را فیلتر کند، از قبل تذکراتی می دهد اما هیچ تذکری از سوی این کمیته به ما نرسیده است.

مظفری می گوید: هفته پیش، هشت صبح تاسوعای حسینی سایت نذری یاب فیلتر شد و همزمان با فیلترشدن این سایت تعداد کاربران و بازدید از سایت نیز به شکل عجیبی کاهش پیدا کرد. در حالی که پیش بینی ما این بود در محرم امسال تعداد بازدید از سایت به دو میلیون نفر برسد که قبل از فیلتر یک ونیم میلیون نفر بود اما متاسفانه در روز عاشورا و یک روز پس از فیلترشدن تعداد بازدید ها به ۴۵ هزارنفر رسید.

فیلترشدن این سایت در حالی است که بر اساس قوانین مشخص شده از سوی کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه سایت ها بنا به دلایلی همچون هتک حیثیت و نشر اکاذیب، مسوولیت کیفری اشخاص، شنود محتوای ارتباطات رایانه ای، جاسوسی رایانه ای، شنود غیرمجاز و… فیلتر می شوند. مصادیقی که ارتباطی با کاربری خلاقانه این سایت ندارد.

داوود مظفری در ادامه درباره چگونگی راه اندازی این سایت می گوید: «اولین بار ایده چنین سیستمی دو سال پیش به ذهن من رسید ولی فقط درحد فکر و ایده بود. مردم ما امام حسین(ع) را دوست دارند و نذری ایشان را نعمت و برکت می دانند. هسته ایده من هم تاسیس یک بانک اطلاعاتی بود که با توجه به عرضه و تقاضا در وقت و مصرف سوخت و انرژی برای صرفه جویی به مردم کمک کند. ۱۰سال قبل هم مردم همه می دانستند که در منطقه کجا چه نذری دارند و به همدیگر انتقال می دادند. حالا من می خواستم این بخش از زندگی را به صورت آنلاین عرضه کنم.»

او می افزاید: پارسال روز تاسوعا حوالی ظهر دوباره یاد آن افتادم و آن را در توییترم توییت کردم. علتش هم این بود که معمولا هر سال در روز تاسوعا برای ما نذری می آوردند و پارسال این اتفاق نیفتاد. بیرون رفتن ما و پیداکردن نذری کلی وقت از خانواده گرفت و اینجا بود که من دوباره یاد این ایده افتادم که از این طریق به مردم کمک شود.

مظفری ادامه می دهد: همان روز تاسوعا، استقبالی که از توییت من شد من را مصمم کرد و حوالی ساعت پنج بعدازظهر تاسوعا پیشنهاد کار را به یکی از دوستانم دادم و گفتم خیلی سرعتی باید کار را پیش ببریم و همین امشب باید نسخه اولیه را منتشر کنیم. دوستم هم استقبال کرد و به موازات هم کار را تا ساعت هشت شب به سرانجام رساندیم و سایت را آپلود کردیم.

طراح این سایت همچنین درباره صحت و سقم داده های این سایت می گوید: یکی از سخت ترین بخش های کار ما مربوط به همین بخش است. چون ما یک شرکت و یک تیم پشتیبانی نداریم و تنها دو نفر هستیم و عده ای از دوستانمان به ما مشاوره می دهند. فعلا تنها کاری که در این زمینه می توانیم انجام دهیم اولا چک کردن مختصات ثبت شده برای اطمینان از وجود آن و همخوانی بین نقشه و مختصات است و دوم رفتن خودم یا فرستادن یکی از دوستانم به محل برای چک کردن صحت اطلاعات آن است. برای نسخه ۲ سایت یک شماره تلفن قرار است برای ثبت اطلاعات اضافه کنیم که بتوانیم با تماس اطلاعات ثبت شده را پیگیری کنیم.