ریاض: رژیم ایران چهره واقعی خود را در حمایت از تروریسم نشان می دهد * وزارت خارجه عربستان سعودی تهران را مسؤل حمایت از سفارت و کنسولگری خود در ایران می داند

نیروهای دفاع مدنی عربستان سعودی در حال بازدید از یکی از ساختمان هایی که در ریاض هدف حمله تروریستی قرار گرفت – عکس از الشرق الأوسط

نیروهای دفاع مدنی عربستان سعودی در حال بازدید از یکی از ساختمان هایی که در ریاض هدف حمله تروریستی قرار گرفت – عکس از الشرق الأوسط

وزارت کشور عربستان سعودی صبح روز گذشته، احکام شرعی اعدام ۴۷ تروریست و عامل فتنه را که از دادگاه های متخصص برایشان صادر شده بود به اجرا گذاشت.

اجرای این احکام که در ۱۲ منطقه در عربستان سعودی (به جز منطقه جازان) انجام شد، شامل اعدام ۴۵ شهروند عربستانی، به علاوه یک شهروند مصری و یک نفر از چاد بود که اتهام آن ها در دادشتن تفکر تکفیری و اجرای بمب گذاری در مجموعه های مسکونی و شرکت ها صنعتی، که باعث کشته و زخمی شدن تعداد زیادی از شهروندان و نیروهای امنیتی و خارجیان مقیم شده بود، و همچنین تحریک به خشونت و فتنه انگیزی ثابت شده بود.

سرلشکر منصور ترکی، سخنگوی وزارت کشور عربستان سعودی در کنفرانسی مطبوعاتی گفت: «عربستان سعودی به تهدایدات خارجی یا اظهارنظرهای مقامات کشورهای مختلف، بر روند اجرای احکام قضایی و اجرای عدالت در این کشور اهمیت نمی دهد». در همین حال منصور القفاری سخنگوی وزارت دادگستری در کنفرانسی مطبوعاتی اشاره کرد : «قوه قضاییه عربستان سعودی با اعمال فیزیکی، و به دور از وابستگی شخص و یا طایفه و نژاد او برخورد می کند».

اقدامات عربستان سعودی بر ضد تروریست ها با همبستگی خلیجی و عربی و اسلامی روبه رو شد. در حالی که ایران بر طبق عادت همیشگی بر تار مذهبی نواخت و مزدوران خود را در منطقه، به ویژه در عراق و لبنان، که بر اعدام شیخ نمر النمر تمرکز کردند، تحریک کرد، و عربستان سعودی را تهدید کردند اما وزارت کشور پاسخ روشنی به آن ها داد.

در داخل ایران، و تنها چند ساعت پس از اظهارات خصمانه مقامات ایرانی بر ضد عربستان سعودی، توده ای از مردم با هدف قرار دادن سفارت عربستان سعودی در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد، به آن ها آسیب رساندند.

وزارت خارجه عربستان نیز به نوبه خود سفیر ایران در ریاض را فرا خواند، و پیام اعتراض شدید اللحنی در قبال اظهار نظرهای خصمانه ایران به او تحویل داد، و دولت ایران را مسؤل حمایت کامل از سفارت عربستان سعودی در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد دانست.

یک منبع مسؤل تأکید کرد: «اظهار نظرهای رژیم ایران چهره واقعی این کشور در حمایت از تروریسم را نشان داد». وی اظهار داشت نظام ایران با دفاع از اقدامات تروریستی در آن ها شریک به شمار می آید، و تهران را مسؤل سیاست های تحریک آمیز و تنش زا دانست.

این منبع افزود: «رژیم ایران آخرین رژیم در جهان است که دیگران را به حمایت از تروریسم متهم می کند، زیرا کشوری حامی تروریسم به شمار می آید، و از سوی سازمان ملل متحد و کشورهای زیادی محکوم شده است».