سه رئیس‌جمهور پیشین اوکراین حمایت خود را از اعتراض‌های ضد دولتی این کشور اعلام کرده‌اند. وزیر خارجه آلمان نیز اعتراضات اوکراین را مسئله‌ی اروپا دانست و از کشورهای اروپایی خواست در این باره واکنش نشان دهند.

به گزارش دویچه وله فارسی، حمایت‌های داخلی و خارجی از اعتراضات در اوکراین طی روزهای گذشته افزایش یافته است. گیدو وستروله، وزیر خارجه آلمان در همین ارتباط روز چهارشنبه (۴ دسامبر) به کیف، پایتخت اوکراین سفر کرد.

وزیر خارجه آلمان که در میدان استقلال کیف، محل تجمع ده‌ها هزار معترض در روزهای گذشته حاضر شده بود، اعلام کرد که درهای اتحادیه اروپا بر روی اوکراین باز خواهد بود.

اپوزیسیون اوکراین به خودداری ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهور این کشور از امضای توافق‌نامه تجاری با اتحادیه اروپا معترض است.

گیدو وستروله، وزیر خارجه آلمان پیش از سفر خود به اوکراین در بروکسل اعلام کرد بود که آنچه در این کشور در حال رخ دادن است، مسئله‌ای مربوط به اروپا است و کشورهای اروپایی باید توجه خود را به این اعتراضات معطوف کنند.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا نیز روز گذشته اعلام کرد، این حق شهروندان اوکراین است که خود در مورد سرنوشت کشورشان تصمیم گیری کنند.

حمایت روسای جمهور پیشین اوکراین از معترضان

از سوی دیگر سه رئیس‌جمهور پیشین اوکراین نیز به اعتراضات و صف نیروهای اپوزیسیون پیوستند. لئونید کراوچوک، لئونید کوچما و ویکتور یوشچنکو، روسای جمهور پیشین اوکراین در بیانیه‌ای حمایت خود را از “اقدامات مدنی و مسالمت آمیز صد‌ها هزار جوان اوکراینی” اعلام کرده‌اند. آنان نسبت به گسترش دامنه اعتراضات و امکان ظهور بحران سیاسی داخلی هشدار دادند.

اوکراین دو هفته پیش زیر فشار روسیه از امضای قراردادی تجاری با اتحادیه اروپا خودداری کرد. معترضان می‌گویند، این اقدام زمینه نزدیکی کشورشان به اتحادیه اروپا را از بین می‌برد. از آن زمان تاکنون درگیری‌های متعددی میان معترضان و نیروهای امنیتی رخ داده است.

میکولا آزاروف، نخست‌وزیر اوکراین روز گذشته در واکنش به ادامه اعتراضات در این کشور از اپوزیسیون خواست به تنش سیاسی موجود در کشور بیش از این دامن نزند.

نخست‌وزیر اوکراین با اشاره به شکست تلاش مخالفان برای سرنگونی دولت از طریق رای عدم اعتماد در پارلمان در روز سه‌شنبه (۳ دسامبر) گفت، پارلمان به دولت بار دیگر اعتماد کرده است.

موضع‌گیری ناتو و واکنش روسیه

از سوی دیگر روز سه‌شنبه (۳ دسامبر) وزیران خارجه کشورهای عضو پیمان ناتو “خشونت افراطی” پلیس اوکراین علیه تظاهرکنندگان را محکوم کردند.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه از موضع‌گیری پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در قبال ناآرامی‌های اخیر اوکراین به شدت انتقاد کرده و آن را دخالت در امور داخلی این کشور دانسته است.

از سوی دیگر توربیورن یاگلند، دبیر کل شورای اروپا نیز پس از دیدار خود از کیف، خواستار “تحقیقات فوری و اساسی” درباره رفتار خشونت‌آمیز پلیس و نیروهای امنیتی با معترضان شد. دبیر کل شورای اروپا گفت که باید اعتماد مردم اوکراین به سیاست و سیستم قضایی کشور بار دیگر جلب شود.

این در حالی است که ۱۵۰۰ معترض روز گذشته سعی کردند، مقر ریاست جمهوری اوکراین را به تصرف خود در آورند. نیروهای هوادار اپوزیسیون کماکان کنترل میدان استقلال پایتخت را در اختیار دارند. آن‌ها خواستار کناره‌گیری ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری اوکراین از مقام خود هستند.