هنرمندان و روزنامه نگاران مصری صداقت و مواضع ملی حمدی قندیل را ستودند

قاهره: عبدالفتاح فرج

حمدی قندیل روزنامه نگار مصری در سن ۸۲ سالگی درگذشت و روز گذشته با حضور روزنامه نگاران و هنرمندان مصری در شرق قاهره تشییع و منطقه البساتین در جنوب آن به خاک سپرده شد.
به گزارش الشرق الاوسط، در این مراسم علاوه بر نجلاء فتحی همسر هنرمند وی، هنرمندان و کارگردانانی همچون یسرا، رجاء الجداوی، عمرو سعد، الهام شاهین، دلال عبدالعزیز، میرفت امین و ایناس الدغیدی حضور داشتند.
از سوی دیگر هشتگ #حمدی_قندیل از صبح روز پنجشنبه تاکنون جزو هشتگ های پرکاربرد شبکه های اجتماعی در مصر بود به طوری که بسیاری از شخصیت ها درگذشت حمدی قندیل را تسلیت گفتند.
نبیل الحلفاوی بازیگر و نویسنده مصری در توییتر خود نوشت: حمدی قندیل روزنامه نگار بزرگ بنا به دلایلی از رسانه و سیاست کناره گیری کرد، کناره گیری او بدون سر و صدا و در شان ملی گرایی اش و حسن نیتش بود.
محمد ابو تریکه ستاره فوتبال مصر نیز نوشت: مداد شکسته شد اما نوشته هایش و گفته هایش همچنان در ذهن ها جاودان می مانند.
کمیته دفاع از استقلال رسانه نیز در بیانیه اعلام کرد: نام حمدی قندیل با برنامه های مشهور و مهمی گره خورد برنامه هایی مثل «سردبیر»، «مداد» که تاثیر مثبتی روی حرفه رسانه و رویدادهای محلی و منطقه ای داشته اند.
شیوه تند انتقادی مرحوم قندیل منجر به ایجاد چالش و تنش با برخی از سیاستمداران و نهادها شده بود که البته نتیجه همه آنها به تعطیلی برنامه های پربیننده وی ختم شد.
حمدی قندیل، زاده ۱۹۳۶ و در دهه ۱۹۵۰ میلادی فعالیت خود را در زمینه روزنامه‌نگاری آغاز کرد و به دعوت و سفارش روزنامه‌نگار مصطفی امین برای مجله (آخر ساعه) «ساعت پایانی» نوشت.