معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست

معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست

به گزارش روزنامه ایران، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور اعلام کرد: دستورالعمل پخش امواج بزودی تدوین می‌شود.

دکتر معصومه ابتکار در نخستین نشست خبری خود با بیان این که سازمان محیط زیست تاکنون در بحث امواج و پارازیت‌ها ورود نکرده بود، گفت: دکل‌های ارسال امواج جدید در تهران، دیگر بدون مجوز شهرداری احداث نمی‌شود و دکل‌های قبلی که ضوابط را رعایت نکرده باشند، قلع و قمع می‌شوند.

هر دستگاهی که موج می‌فرستد اگر قانون را رعایت نکند، باید با آن برخورد شود. وی با اشاره به این که تجمیع دکل‌های مخابراتی و ارسال امواج در پایتخت در دستور کار قرار گرفته است، تصریح کرد: دکل‌ها از مناطق مسکونی باید ۵۰ متر و از محیط‌های حساس مانند مهدکودک‌ها، بیمارستان‌ها، مدارس و دانشگاه‌ها ۱۰۰ متر فاصله داشته باشند.

ابتکار در پاسخ به سؤال خبرنگار ایران درخصوص این که سازمان چه برنامه‌ای برای مقابله با افزایش ساخت و ساز در محیط طبیعی شمال کشور دارد، اظهار کرد: این سازمان بر حفاظت از جنگل‌های طبیعی کشور تاکید دارد و موضع ما در این مورد همان مواضعی است که در دولت هفتم و هشتم داشتیم.

گزارش‌های بسیاری در این خصوص به سازمان رسیده و متأسفانه تغییر کاربری اراضی کشاورزی و جنگل‌ها با هماهنگی‌های محلی افزایش یافته و عرصه‌های طبیعی برای ساخت شهرک‌ها و ویلاسازی به شکل گسترده‌ای تخریب می‌شود. وی با بیان این که اولین پیامد این ساخت و سازها، از بین رفتن جاذبه‌های گردشگری شمال کشور است، گفت: تخریب جنگل‌ها و اراضی طبیعی، آسیب‌های زیست محیطی بسیاری به دنبال دارد و نیازمند اجرای طرح‌های جامعی است.

از شورای شهرها، شهرداری‌ها و استانداری‌ها تقاضا داریم طرح‌های هادی و تفصیلی که ارائه می‌دهند، به گونه‌ای باشد که مانع از تغییر کاربری و تخریب فزاینده محیط‌های طبیعی بویژه جنگل‌ها باشد. ابتکار افزود: ادامه این روند تخریب جبران‌ناپذیر است و اگر جنگل‌های شمال را از دست دهیم، راهی برای جبران وجود ندارد؛ چون با توجه به شیب تند بسیاری از مناطق جنگلی شمال، امکان کاشت مجدد درخت وجود ندارد.

شعارهایی هم که پیش از این با مضمون بازسازی جنگل داده می‌شد عملاً موفق نبوده و نتیجه نداده است. امیدوارم با حضور دکتر جلالی رئیس جدید سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور بتوانیم به شکل مشترک برای ارتقای ضریب حفاظتی و کاهش تغییر کاربری‌ها و تخریب‌ها و بهره‌برداری‌های تجاری از جنگل‌های طبیعی ایران اقدام کنیم.

وی درخصوص ساخت جاده در جنگل ابر نیز گفت: حدفاصل گرگان تا آزادشهر، ۴ جاده به منطقه شاهرود وجود دارد و نیازی به ساخت جاده جدید نیست. اما در دوره‌ای به علت فشارهای سیاسی و استانی اعلام شد جاده ساخته شود که ما هم مخالف آن بودیم. پس از آن هم مصوب شد که بهسازی مسیر فعلی به شکل جاده روستایی انجام شود و قطعاً اگر تخلفی در این خصوص صورت گرفته است، پیگیری می‌شود.

سازمان حفاظت محیط زیست همچنان با ساخت جاده در جنگل ابر مخالف است. رئیس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین با اعلام این که بررسی آلودگی هوای ۷ کلانشهر که منشأ آن ریزگردهای داخل و خارج کشور است در اولویت کار سازمان قرار دارد، افزود: برای برطرف کردن آلودگی هوای تهران استانداردهای آلایندگی خودروها باید ارتقا یابد که وزیر نفت شخصاً پیگیر وضعیت بنزین و کیفیت آن است.

همچنین خروج مینی‌بوس‌های فرسوده تهران قرار بود با کمک شهرداری و محیط زیست اجرا شود که این اتفاق عملاً رخ نداد و امیدواریم با تشکیل کمیته کاهش آلودگی هوای تهران این موضوع پیگیری شود.

وی درخصوص عملکرد دولت‌های هفتم تا دهم گفت: نمی‌گویم هر کاری که در دولت هفتم و هشتم انجام شد به نفع محیط زیست بود، اما در سال‌های اخیر با یک سری مسائلی مواجه شدیم که برای ما معضلات ملی ایجاد کرد. نمی‌خواهم عوامفریبی کنم اما حل معضلاتی که در ۸ سال گذشته رخ داده است، زمانبر است.

رئیس سازمان محیط زیست خبر داد: کارگروه ویژه‌ای برای بررسی مصوبات مغایر با منافع محیط زیست در دولت قبل تشکیل شده و تا حد امکان این مصوبات لغو می‌شود.

ابتکار در بخش دیگری از سخنانش گفت: پروژه احیای ببر سیبری به نفع کشور نیست و درخصوص ببر سیبری، در عمل انجام شده قرار گرفتیم. با توجه به تعداد زیاد گونه‌های در معرض تهدید در کشور باید به وضعیت آنها رسیدگی کنیم و قطعاً فرصتی نیست که به مسائل تشریفاتی مانند احیای گونه‌های منقرض شده بپردازیم.

ابتکار درخصوص بودجه سازمان حفاظت محیط زیست نیز با اشاره به این که پیگیر افزایش بودجه سازمان هستیم، تاکید کرد: درخصوص دیه محیط‌بانان و مشکلات مالی آنها امیدواریم با رویکرد مثبت نمایندگان مجلس در بازنگری بودجه، این مشکلات برطرف شود.

ابتکار درخصوص آلودگی پتروشیمی بندر امام نیز گفت: این واحد برای ارتقای استانداردهای زیست‌محیطی خود باید اقدام کند و قطعاً سازمان حفاظت محیط زیست به طور جدی با هرگونه آلودگی که به محیط زیست، طبیعت و دریا صدمه بزند، برخورد می‌کند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به این که برای جریمه آلودگی پتروشیمی بندر امام در استان خوزستان اقدام شده است، افزود: در عین حال طی ۳ هفته آینده نیز برای بررسی مشکلات این استان به خوزستان سفر خواهم کرد.
ابتکار همچنین خبر داد که امروز (دوشنبه) برای بررسی وضعیت محیط زیست اصفهان بویژه زاینده‌رود به اصفهان سفر می‌کند.