منابع نظامی در اسرائیل اعلام کردند که ارتش این کشور در کمتر از دو سال گذشته (۱۸ ماه) بیش از ۲۰۰ حمله علیه اهداف ایران در سوریه انجام داده است.

به گزارش الشرق الاوسط، این اظهارات بی سابقه در حالی صورت گرفته که پیشتر در روز سه شنبه سوریه گفته بود که راکت های شلیک شده از جنگنده های اسرائیلی علیه اهداف نظامی در نزدیکی شهر حما را ساقط کرده. اما سخنگوی ارتش اسرائیلی از تایید یا تکذیب این گزارش ها خودداری کرد.

روزنامه های اسرائیلی سه شنبه گزارش دادند که آی دی اف، وزارت دفاع اسرائیل، در گزارشی فاش کرده که ارتش این کشور در یک سال و نیم گذشته بیش از ۲۰۰ حمله هوایی علیه اهداف ایران در سوریه انجام داد و بیش از ۸۰۰ راکت و خمپاره هم به سوری شلیک کرده است.

آی دی اف گفت که هدف از این عملیات جلوگیری از تثبیت نظامی ایران در سوریه بود و باعث شد ایران چندین پایگاه در سوریه را تخلیه کند.

وزارت دفاع اسرائیل همچنین گفت که این عملیات نظامی قاچاق سلاح توسط ایران را مختل کرد.

یک سخنگوی ارتش اسرائیل در پاسخ به سوال خبرگزاری رویترز در مورد این اظهارات گفت که این کشور «طی یک سال و نیم اخیر حدود ۲۰۰ حمله در داخل سوریه انجام داده است.»

رویترز به نقل از منابع مطلع در منطقه گزارش می دهد که اسرائیل از سال ۲۰۱۳ حملاتی را علیه آنچه مظنون است محموله های سلاح برای گروه حزب الله لبنان، و همچنین محل استقرار نیروهای ایرانی در سوریه باشد شروع کرد.

در مورد حملات قبلی اسرائیل در سوریه اطلاعات قطعی کمی وجود دارد.

از طرفی اسرائیل در بسیاری از موارد رسما عملیات این چنینی خود را رد یا تایید نمی‌کند و از طرف دیگر هم سوریه و متحدانش هم اطلاعات چندانی درباره میزان خسارت‌ها و تلفات حملات اسرائیل منتشر نمی‌کنند.

دو روز پیش، چندین انفجار یک فرودگاه نظامی در حومه دمشق را به لرزه در آورد، اما دولت سوریه اخبار منتشر شده در مورد حملات موشکی اسرائیل به این فرودگاه را رد کرد.

در پی آن انفجارها، رسانه دولتی سوریه گفتند مشکلات فنی باعث انفجار در انبار مهمات فرودگاه شده است.

در همین راستا رییس ستاد مشترک ارتش اسرائیل ژنرال گادی ایزنکوت چند روز پیش در برابر رهبران سیاسی سند ویژه‌ای درباره آمادگی و توانایی ارتش در برابر تمامی تهدیدهای امنیتی عرضه کرد.

بر اساس آنچه یدیعوت احرونوت نوشت، این سند شامل این مطلب است که ارتش در آمادگی کامل برای وارد شدن به جنگ یا رویارویی نظامی در تمامی جبهه‌های شمالی و جنوبی است.

همچنین این سند توضیح می‌دهد که مقابله با تهدید ایران هنوز در سلسله اولویت‌های ارتش اسرائیل است؛ به طوری که نیروها در این باره سناریوهای مختلفی را آموزش می‌بینند.