علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ایران - عکس از ایسنا

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ایران – عکس از ایسنا

حمید رسایی نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس ایران گفته است: طرح استیضاح وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی این کشور روز سه شنبه به هیئت رئیسه مجلس ارائه می شود.

آقای رسایی در گفتگویی با سینماپرس گفته است: این استیضاح در هشت بند تهیه شده و درباره جزئیات آن اطلاع رسانی می‌شود.

آقای رسایی همچنین روز یکشنبه در گفتگو با خبرگزاری فارس گفته است، وزیر ارشاد تاکنون چند بار با ادبیات توهین آمیزی اعلام کرده که اگر ۱۰ کارت زرد هم از مجلس بگیرد برایش مهم نیست.

وی دلیل ارائه این طرح را اصرار آقای جنتی بر سیاست‌های غلطی دانست که «موجب اعتراض و نگرانی متدینین و دلسوزان و علما شده است.»

آقای رسایی گفت: «بیش از این نمی‌توان مماشات کرد و بر همین اساس طرح استیضاح وی را تحویل هیأت رئیسه مجلس می‌کنیم.»

رسایی همچنین گفت: ظاهرا علی رغم گلایه‌های چند باره مقام معظم رهبری و مراجع عظام تقلید و نمایندگان خبرگان از عملکرد وزیر ارشاد، آقای جنتی درباره تذکرات این بزرگان هم همین نظر را دارد و خیلی این دغدغه ها برایش مهم نیست بنابراین چاره ای جز اقدام قانونی استیضاح که یک مطالبه عمومی است، نمی‌ماند.

شهریورماه گذشته هم عابد فتاحی نماینده ارومیه و عضو فراکسیون رهروان در مجلس ایران با بیان اینکه با توجه به عملکرد فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت ممکن است جنتی هم به سرنوشت فرجی‌دانا دچار شود.

اگرچه نام‌های متعددی در روزهای پیش از استیضاح فرجی دانا شنیده می‌شد که در فهرست مورد نظر مخالفان دولت برای برکناری قرار گرفته اند، اما از چندی پیش برخی قرائن حکایت از آن داشته است که که دومین وزارت خانه مهم فرهنگی یعنی وزارت ارشاد، به عنوان هدف بعدی این گروه انتخاب شده است.

چندی پیش روزنامه ابتکار در مطلبی در این باره نوشته بود، تا پیش از این نام‌هایی چون بیژن زنگنه وزیر نفت، محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، و علی اصغر فانی؛ وزیر آموزش و پرورش ایران در فهرست مورد نظر مخالفان دولت برای استیضاح بوده است، اما گفته می‌شود که فعلا نام این افراد از «پروژه استیضاح‌های سازماندهی شده» کنار رفته و این مخالفان دولت قرار است برای استیضاح علی جنتی وزیر ارشاد در برابر دولت صف آرایی کنند.

عابد فتاحی گفته بود: «وقتی سناریوی عزل وزیر علوم توسط جبهه پایداری با موفقیت انجام شد آنان تصمیم گرفتند که مدتی دنبال استیضاح ظریف و زنگنه نروند و در حد طرح سوال با آنان مواجهه شوند، اما طرح استیضاح علی جنتی را به سرعت در دستور کار قرار دهند.مقدمات استیضاح جنتی آماده شده است و تقسیم کار هم کرده اند.»