عکس از اسوشیتدپرس

عکس از اسوشیتدپرس


مذاکرات هسته ای بین ایران و گروه ۱+۵ روز پنج شنبه هم با گفتگوی محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران و کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در وین ادامه یافت.

دو طرف گفته اند که قصد دارند در این دور مذاکرات تدوین متن توافق نهایی را آغاز کنند.

عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران گفته است که هنوز اختلافاتی وجود دارد و برای دستیابی به توافق نهایی همه موارد اختلاف باید حل شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد جواد ظریف ، وزیر امور خارجه ایران سه شنبه شب پس از دیدار با کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: مرحله نگارش مرحله ای است که دو طرف به اعتماد به نفس و اطمینان خاطر از روش برخورد طرف مقابل نیاز دارند تا به نگارش متن نهایی بپردازند.

فرزانه روستایی روزنامه نگار و کارشناس سیاسی و هسته ای، ضمن ابراز خوشبینی نسبت به نتیجه این مذاکرات در این باره به شرق پارسی گفت: «صرف این که پس از شش ماه مذاکرات هم چنان ادامه دارد و در این مرحله مذاکرات برای تعیین چارچوب کلی توافق نامه جامع است، خود جای امیدواری دارد. حتی اگر زمان تعیین شده برای رسیدن به توافق جامع به تعویق افتد، اتفاق مهم و مثبت برای ایران است.»

روستایی تصریح کرد: «ادامه گفتگوها تا امروز دقیقا به آن معنا نیست که درباره همه عناصر به توافق رسیدند. به صورت ضمنی درباره اصولی ترین کلیات توافق حاصل شده است. براساس این توافق مذاکرات جدی تر ادامه پیدا می کند. اما تصور نمی کنم در این مقطع عاملی وارد این معادلات شود و مذاکرات را به هم بزند. برای مثال بازدید آژانس از تاسیسات پارچین می توانست کلیه معادلات را به هم بزند. اما در طول این شش ماه و بعد از بازدیدهای آژانس از تاسیسات ایران دریافتیم، نه تنها چنین شد، بلکه آژانس و گروه پنج به علاوه یک برای تداوم مذاکرات به این موضوع نپرداختند.»

مذاکرات هسته ای ایران و قدرت های جهانی همانطور که از ابتدا انتظار می رفته است، با چالش های فراوانی روبرو است که یکی از آنها موضوع محتوای مذاکرات و مسائل مورد بحث است.

یک مقام ارشد آمریکا در وین، محل برگزاری مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵، گفت که موشک‌های بالستیک ایران جزو مباحث مورد بحث در مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ است.

این در حالی است که مقامات ایران بارها انجام مذاکره درباره موضوعات نظامی و موشکی ایران را رد کرده اند.

قرار است این دور مذاکرات روز جمعه هم ادامه یابد.

از سوی دیگر در حالی که دولت ایران درباره چارچوب و محتوای مذاکرات هسته ای تحت فشار شدید داخلی نیز قرار دارد، رئیس دفتر بازرسی دفتر رهبری ایران گفته است: امروز باید سربازان و افسران جبهه سیاسی را در مذاکرات حمایت کنیم و بدبینانه‌ترین شکل در این مذاکرات این است که به ثمر ننشیند.

فریدون عباسی رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ایران چندی پیش از عملکرد تیم کنونی مذاکره کننده هسته ای کشورش انتقاد کرد و گفت: “عملکرد تیم جلیلی در مذاکرات هسته‌ای قهرمانانه بود نه دیگران.”

وی در همایش “دلواپسیم” که در محل سفارت سابق آمریکا در تهران برگزار شد گفت: «راکتور به همان شکلی که در گذشته در حال تکمیل بود باید ادامه پیدا کند و نباید هیچ تغییری در آن صورت می گرفت ما باید به پادمان تذکر بدهیم و بیایند بازدیدهای کارشناسی خودشان را انجام بدهند و حرف زیادی نزنند و چیزی برای ما دیکته نکنند ما هیچ کاری برخلاف ضوابط NPT انجام نداده‌ایم و تحت قوانین عمل کرده‌ایم.»

آقای عباسی گفت: «تیم مذاکره کننده ما نباید از این موضوع کوتاه می آمد و اکنون تیم مذاکره کننده ما خیلی کوتاه آمده است.»

به گزارش فارس، علی‌اکبر ناطق نوری روز چهارشنبه گفت: وقتی که ملتی به این خوبی و رهبری با این درایت و تیزبینی داریم نباید دلواپس باشیم.