«داعش» به دنبال نزدیک شدن به دمشق

مبارزانی از مخالفان سوری در حال آماده سازی پرتاب موشک به سوی شهرک الفوعه در استان ادلب – عکس از خبرگزاری آناتولی

مبارزانی از مخالفان سوری در حال آماده سازی پرتاب موشک به سوی شهرک الفوعه در استان ادلب – عکس از خبرگزاری آناتولی

تنها پس از ۴۸ ساعت از آتش بس در شهر الزبدانی در حومه غربی دمشق و همچنین در دو شهرک الفوعه و کفریا در حومه استان ادلب در شمال سوریه، اختلافات شدید بین هیئت ایرانی و رژیم بشار اسد رئیس جمهور سوریه باعث سرنگونی تمدید آتش بس شد.

منابع آگاه از سیر مذاکرات بین جنبش مخالف «احرار الشام» و هیئت ایرانی، نقل کردند: «پس از موافقت هیئت ایرانی با درخواست های مخالفان مبنی بر آزاد سازی هزاران بازداشتی نزد رژیم اسد، که زن و کودک نیز در میان آن ها می باشد، اختلافات شدیدی بین رژیم اسد و ایرانی ها در گرفت و نظام این خواسته را نپذیرفت».

دیده بان حقوق بشر سوریه نیز به نوبه خود به سرنگونی آتش بس به علت نپذیرفتن شروط معارضه از سوی ایران اشاره کرد که خواستار قرار گرفتن منطقه مضایا در حومه دمشق ضمن آتش بس بودند.

این در حالی است که سازمان داعش در نزدیکی دمشق به جمع آوری قوا می پردازد. روز گذشته نیروهای «اتحاد اسلامی اجناد الشام» از حمله گسترده ای بر محله القدم در جنوب دمشق جلوگیری کردند که تلاش داشت در پی آن از کناره الحجر الاسود به این محله وارد شود.

در همین راستا، جنگنده های ترکیه، ضمن ائتلاف بین المللی بر ضد تروریسم، اولین حملات خود را بر ضد «داعش» در سوریه آغاز کرد.